Nasza oferta:
Sprawy o zapłatę są jednymi z najczęstszych postępowań, jakie występują przed sądami gospodarczymi oraz cywilnymi. Jeśli i Ty musisz się uporać z takim postępowaniem, czy to jako osoba fizyczna, czy jako przedsiębiorca, możesz liczyć na wsparcie naszej kancelarii. Udzielimy Ci niezbędnej pomocy zarówno, jeśli jesteś wierzycielem i chcesz uzyskać należną płatność, jak i w sytuacji, gdy to wobec Ciebie wysunięto żądanie spełnienia roszczenia. Zapewniamy kompleksową obsługę na etapie postępowania przedsądowego, przy sporządzaniu pozwu i kolejnych pism procesowych, a także podczas samej rozprawy sądowej. Zapraszamy do kontaktu z nami oraz zapoznania się z poniższymi informacjami na temat spraw o zapłatę.
Zanim sprawa o zapłatę trafi do sądu toczy się postępowanie przedsądowe, którego celem jest polubowne wyegzekwowanie płatności. Podstawą jest tu skierowanie, prawidłowo sporządzonego pod względem formy i treści, wezwania do zapłaty. Niespełnienie roszczenia powinno skłonić do rozpoczęcia z dłużnikiem rozmów, zmierzających do zawarcia porozumienia, co do sposobu i terminu spłaty zadłużenia. Obydwu stronom powinno zależeć na tym, aby sprawa o zapłatę nie trafiła do sądu, ale niestety z różnych względów postępowanie polubowne nie zawsze kończy się sukcesem.
Co do zasady jest tak, że dochodzenie roszczenia pieniężnego rozpoczyna skierowanie upomnienia, następnie przekazywane jest wezwanie do zapłaty, a na koniec –ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty. Bezskuteczność tych działań powoduje, że sprawę o zapłatę należy skierować do sądu, co wymaga sporządzenia odpowiedniego pozwu. Taką sprawę najczęściej rozstrzyga sąd rejonowy, przy czym Kodeks postępowania cywilnego wskazuje przypadki, w których postępowanie prowadzi się przed sądem gospodarczym. Niezależnie od wartości przedmiotu sporu, a także specyfiki danej sprawy, osoby prywatne i przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie naszej kancelarii. Oferujemy doradztwo prawne i sporządzenie niezbędnych pism, a także samą reprezentację w postępowaniu przedsądowym oraz sądowym.
Sprawy o zapłatę –kilka rodzajów postępowania sądowego
Sprawy o zapłatę występują często i nie należą do najbardziej skomplikowanych, ale mimo to towarzyszą im pewne zawiłości i niejasności, które nierzadko skłaniają do sięgnięcia po wsparcie profesjonalistów. Warto wiedzieć, że już samo dochodzenie roszczeń nie odbywa się w jeden ściśle określony sposób, w związku z czym ścieżka działania nie zawsze wygląda tak samo. W praktyce, występuje w tym zakresie kilka rodzajów postępowań sądowych: zwykłe, uproszczone, nakazowe, upominawcze oraz elektroniczne postępowanie upominawcze. Sposób dochodzenia wymagalnej należności zależy od okoliczności sprawy, kwoty zaległości, czy też tak zwanego przedmiotu sporu, czyli rodzaju zobowiązania ciążącego na dłużniku.
Uniwersalne i tym samym najbardziej popularne jest postępowanie upominawcze, bowiem w jego przypadku już sam fakt dochodzenia roszczenia może zakończyć się nakazem zapłaty; jeśli jednak istnieją okolicznościwykluczające możliwość wydania nakazu zapłaty, a więc na przykład są wątpliwości co do stanu faktycznego lub zasadności roszczenia, sąd przekazuje sprawę do rozpatrzenia w trybie zwykłym (na rozprawie). W prostych sprawach o zapłatę korzysta się również zelektronicznego postępowania upominawczego, które pozwala uzyskać nakaz zapłaty drogą internetową –w każdym przypadku od Sądu Rejonowego w Lublinie.
Postępowanie uproszczone ma na celu przyspieszyć rozpatrywanie drobnych spraw, na przykład tych, które dotyczą przedmiotu sporu o wartości nieprzekraczającej 10 tysięcy złotych, jednak paradoksalnie wiąże się ono z dość sformalizowanymi procedurami; w tym wypadku pozew, odpowiedź na pozew, ewentualny sprzeciw od wyroku zaocznego, a także wnioski dowodowe muszą zostać sporządzone na urzędowych formularzach. Natomiast postępowanie nakazowe jest postępowaniem odrębnym o fakultatywnym charakterze, które pozwala uzyskać nakaz zapłaty jedynie we wskazanych w ustawie przypadkach i dopiero po przedstawieniu wymaganych dokumentów.
Nasza kancelaria udziela kompleksowego wsparcia i porad prawnych, również w zakresie ścieżki działania, która w danym przypadku powinna zostać wybrana w pierwszej kolejności.